Lt / En
Apie dirbtuves
Šiame puslapyje kviečiame susipažinti su penkiais pasiūlymais Lukiškių aikštės memorialui – 2017 m. Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro organizuotų kūrybinių dirbtuvių antrojo etapo rezultatais.

Memorialas yra skirtas kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimui įamžinti ir pagerbti.

Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo šie autoriai ir kolektyvai: kūrybinė grupė, kurią sudaro architektai Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, dailininkas Rimantas Dichavičius ir skulptorius Arūnas Sakalauskas; architektų grupė, kurią sudaro Tomas Grunskis, Jūratė Kindurytė, Eglė Dimaitytė, Jovita Laurukėnaitė ir Martynas Mankus; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; buvęs tremtinys, kraštotyrininkas Algimantas Lelešius; fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra.
2017 m. liepos pabaigoje ekspertų komisija šių autorių pasiūlymus atrinko iš daugiau nei trisdešimties idėjų, pateiktų atsiliepiant į birželio 6 d. Šiuolaikinio meno centro paskelbtą kvietimą. Lukiškių aikštės memorialas pagal kvietimo sąlygas turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. gruodžio.

Nuo 2017-ųjų liepos Šiuolaikinio meno centro komanda dirbo su visų penkių projektų autoriais, konsultavosi su istorikais, menininkais, urbanistais, valstybinės reikšmės renginių protokolo, technologijų bei teisės specialistais. Visi penki autoriai ir kolektyvai vystė savo pasiūlymus atsižvelgdami į ekspertų komisijos išsakytas rekomendacijas, tobulindami savo projektų istorinio naratyvo niuansus, technologinius aspektus, derindamiesi prie rekonstruojamos Lukiškių aikštės landšafto ir architektūrinių bei apželdinimo elementų.

Dauguma pasiūlytų memorialų buvo kompleksiški: susidėjo iš keleto elementų ir buvo kuriami pasitelkiant šviesos bei vandens efektus, atsižvelgiant į metų laikų kaitą, miestiečių, miesto svečių ir valstybės poreikius. Dirbtuvių metu išryškėjo skirtingos autorių nuomonės, kam konkrečiai šis memorialas turėtų būti skirtas, kaip reikėtų išreikšti pagarbą ir kaip saugoti valstybingumo atmintį. Skelbdami projektus organizatoriai tikėjosi, kad ši požiūrių ir pasiūlymų įvairovė visuomenę sudomins bei paskatins diskutuoti, o taip pat – padės apsispręsti balsuojant už labiausiai patinkantį projektą. Balsavime už vieną ar kitą memorialo pasiūlymą visuomenė buvo kviečiama dalyvauti nuo 2017 m. lapkričio 3 iki 19 dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės sukurtoje svetainėje adresu www.lukiskiuaikste.lt.

Paskutinis šių kūrybinių dirbtuvių etapas prasidėjo 2017 m. lapkričio 23 d., kuomet Šiuolaikinio meno centre buvo atidaryta paroda, pristatanti galutines idėjų autorių pasiūlymų versijas. Šiame etape balsavo ekspertų komisija. Susumavus visuomenės ir komisijos narių balsus atrankos laimėtoju paskelbtas Andrius Labašauskas.

Kalendorius
ŠMC dienos stovyklos 11–14 metų moksleiviams
Prisijunk prie 14-osios Baltijos trienalės savanorių komandos
Atviras šaukimas teikti idėjas parodai „JCDecaux premija“
Seminaras. Bendruomenių vaidmuo šiuolaikiniame mene
Žydų Vilniuje ir kitur: šiuolaikinis menas ir istorinė atmintis
Klausymosi sesija: Požemis – Sraunus – Požemis
Archyvas