Lt / En
„Atminti ir pagerbti“. Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, Rimantas Dichavičius, Arūnas Sakalauskas
Pagrindiniai žodžiai, įprasminantys memorialo idėją – atmintis ir pagarba. Kuriamo memorialo tikslas – priminti, kiek aukų pareikalavo kova už tautos laisvę ir paskatinti kiekvieną čia atėjusį mintyse pagerbti tuos, kurių pasiaukojimo dėka šiandien gyvename laisvoje Lietuvoje.

Memorialo kompoziciją sudaro keli elementai: akmeninis apskritimas aikštės grindinyje – „Šimtmečio ratas“, paaukštinta granitinė „Tūkstantmečio juosta“ su skulptoriaus Arūno Sakalausko kuriama „Laisvės kario“ skulptūra ir stiebas su istorine Lietuvos valstybės vėliava.

Memorialinis apskritimas – „Šimtmečio ratas“ – aikštės kompozicijos branduolys. Jis suprojektuotas ties ašimi, kuri jungia Aukų gatvėje esančius memorialus su šiaurinėje aikštės pusėje stovinčiu kryžiumi ir atminimo lenta 1863 m. sukilėliams atminti. „Šimtmečio ratas“ skirtas šimtmečiui nuo Lietuvos Nepriklausomybės akto paskelbimo 1918 m. iki 2018-ųjų metų. Tai simbolizuoja trys akmens plokščių intarpai šiame rate su nepriklausomybei skirtų dokumentų paskelbimo datomis. Šiaurinėje rato dalyje lietuvių ir anglų kalbomis įvardinta kiek Lietuvos piliečių šiuo laikotarpiu žuvo kovose, sukilimuose, teroro aktuose, buvo įkalinti, taip pat – kiek jų buvo ištremta ir pasitraukė nuo okupacinio režimo. Pietinėje rato dalyje granito plokštėje iškaltas užrašas „Kas lengvai pamirštama, lengvai gali pasikartoti“. Tai – priminimas būti budriems ir saugoti iškovotą laisvę. Rato centre įkomponuotas amžinai švytintis skulptūrinis akcentas, skirtas kovojusių ir žuvusių už Lietuvos laisvę atminimui įamžinti ir pagerbti. Projekto autoriai numato, kad ties juo gali vykti aukų paminėjimui skirti simboliniai ritualai, valstybės oficialios ceremonijos ir pan.

Arūno Sakalausko sukurtas „Laisvės karys“ – tai šarvuotą raitelį ant žirgo vaizduojanti skulptūra, simbolizuojanti karius, visais amžiais kovojusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Ši skulptūra komponuojama ant horizontalaus postamento – granitinės juostos, pavadintos „Tūkstantmečio juosta“, kurioje pažymėti svarbiausi Lietuvos tūkstantmečio įvykiai nuo pirmojo Lietuvos vardo paminėjimo 1009 metais iki šių dienų. Į kuriamą memorialą projekte integruota šiuo metu aikštėje esanti istorinė valstybės vėliava. Šis vertikalus akcentas matomas iš daugelio tolimųjų miesto apžvalgos taškų.


Kviečiame susipažinti su projekto pristatymu PDF formatu.
Galerija
Kalendorius
Filmų ir videodarbų programa. Babette Mangolte ir Niujorko avangardas
Dokumentinis filmas „Meistras, stebėjęs kasdienybę“, skirtas Stanisławui Filibertui Fleury
Willas Holderis pristato „Flurry“, 15-ąjį žurnalo „F.R.David“ numerį
Opera „SAULĖ IR JŪRA“
Opera-meno instaliacija „HONEY, MOON!“
Diskusija „OPERA / (NE)OPERA. IDENTITETO PAIEŠKOS“
Archyvas