Lt / En
Karo trauma kaip kinematografinis spektras, arba kas vaidenasi kūrybinėje dokumentikoje? Kinotyrininko Luko Brašiškio pranešimas
2018.08.30
2018 m. rugpjūčio 30 d. 18 val. ŠMC Skaitykloje įvyks kinotyrininko Luko Brašiškio pranešimas „Karo trauma kaip kinematografinis spektras, arba kas vaidenasi kūrybinėje dokumentikoje?“, kurią lydės filosofo Nerijaus Milerio moderuojama diskusija.

Nuo pat kino atsiradimo žiūrovai ir kritikai judančius vaizdus laikė vaiduokliška medija. 1896 m. rusų rašytojas Maksimas Gorkis ankstyvajį kiną apibūdino kaip „bekryptę šmėklą“ ir „judančius šešėlius“. Šie pastebėjimai galioja ir šiandien – kultūriniame judančių vaizdų kontekste neretai nuskamba frazė „fantomų menas“. Tačiau šie epitetai neapsiriboja tik ekrane neva vaizduojamais vaiduokliais. Remiantis Jacques’u Derrida, kino spektriškumu gali būti laikomas technologijos gebėjimas suardyti reiškinių būvį linijiniame laike tuos reiškinius įrašant ir audiovizualiai atgaivinant. Kitaip tariant, kino spektriškumas – tai ne kino bandymas rekonstruoti praeitį, o tai, kaip kinas priešinasi praeities, dabarties ir ateities atskirčiai. Tad pagrindinis klausimas šiuo požiūriu yra ne praeities įvykių – tokių, kokie jie buvo – priminimas, o tai, kaip žiūrovo vaizduotėje jie sugrąžinami į dabartį konkrečių vaizdų ir garsų deriniais.

Pranešimo metu bus parodytos įvairios karo traumų šmėklas į dabartį sugrąžinančių filmų ištraukos, koncentruojantis ties Sergejaus Loznitsos filmu „Atspindžiai“ (2013 m.) bei Deimanto Narkevičiaus filmu „Legendos išsipildymas“ (2009 m.). Abu šie filmai pasižymi estetinėmis formomis, kuriomis reflektuojamas matomo ir nematomo (girdimo ir negirdimo) santykis – tai, ką Jacques’as Rancière’as vadina „jutimų paskirstymu“, ir kurios nužymi naujas karo traumų lokacijas žiūrovo vaizduotėje. Analizuojant šiuos du kūrinius bus aptariama, kaip kūrybinės dokumentikos autoriai kuria naujus ryšius tarp laiko dimensijų perkurdami žiūrovų santykį su tuo, ką galime apibūdinti kaip karo laiką, bei kodėl kūrybinėje dokumentikoje vaidenasi ne tik vaiduokliai.

Šis pranešimas yra Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto „Kasdienybė ir karo traumos reprezentacija vėlyvojoje modernybėje“ dalis.

Iliustracija: kadras iš Sergejaus Loznitsos filmo „Refleksijos“ (2013 m.)
Kalendorius
Skaitymai su Gerda Paliušyte: gotika ir afroamerikiečių kinas
Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa
Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės
Rasė ir popmuzika. Klausymosi sesija su Nombeko Auguste ir Karoliu Vyšniausku
Unfortunately, it’s a different world for you. Leidinio pristatymas ir atvira diskusija
Labirintas ir švyturys: įžanginiai 14-osios Baltijos trienalės renginiai
Archyvas